Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İngilizce Present Perfect Tense Nedir, Nasıl Kullanılır & Konu Anlatımı
Oku-1 
İngilizce Present Perfect Tense Nedir, Nasıl Kullanılır & Konu Anlatımı

İngilizce Present Perfect Tense dersinde ilk önce present perfect nedir ve nasıl kullanılır sorularını cevaplayıp daha sonra sizinle pratik İngilizce Present Perfect Tense konu anlatımı ve alıştırmalarını paylaşacağım.

Bu dersin alıştırma ve ödevlerinin cevaplarını sayfanın sonunda bulabilirsiniz. Bu derste amacımız sizi gereksiz detaylara boğmadan konuyu öğrenmenizi sağlamak. Bu sebeple basit örnekler ve pratik bir anlatımla ilerleyeceğiz.
Present Perfect Tense Nedir & Nasıl Kullanılır?

Present perfect tense Türk öğrencilerin İngilizcede en çok karıştırdığı zamanlardan birisi. Bu zaman İngilizcede çok yaygın şekilde kullanılır. Türkçede ise birebir karşılığı yok. Türkçede birebir karşılığı olmasa da aslında buna benzer yapıları biz de kullanıyoruz. Şimdi bir örnekler present perfect tense nedir görelim. Bu zaman daha yeni biten ya da devam etmekte olan bir olayı anlatır. Mesela eve geldiniz, anneniz diyor ki yere basma ” daha yeni temizledim”. Burada daha yeni bitmiş olay İngilizcede present perfect tense ile anlatılır. İkinci bir yoğun kullanım alanı ise geçmişten bugüne devam eden işler. Mesela “Ben 10 yıldır İstanbulda yaşıyorum/yaşadım” cümlesi İngilizcede present perfect tense ile anlatılır.

Görebileceğiniz üzere biz Türkçede bağlamdan bir işin yeni bitip bitmediğini ya da belli bir süre devam edip etmediğini görüyoruz. Teknik olarak biz de zamanın bu yönüne dikkat ediyoruz ama İngilizcede bu başlı başına ayrı bir yapı olarak ele alınmış. Adamların dili böyle. Olduğu gibi kabul edip, öğrenip uyguluyoruz. Sorgulamanın ya da değiştirmeye çalışmanın bir faydası yok

Şimdi present perfect tense nedir sorumuza cevap verdiğimize göre, present perfect nasıl kullanılır sorusuna geçebiliriz. Bunun için bu yapı ile ilgili İngilizce gramer kurallarını öğrenmemiz gerekiyor.

Aşağıda, Present Perfect Tense Konu Anlatımı bölümünde, İngilizce present perfect tense kullanmak için bilmeniz gereken kurallar ve örnekleri paylaşıyorum.
Present Perfect – Video Ders

Present Perfect Tense Konu Anlatımı

Present perfect tense ile olumlu cümle, olumsuz cümle ve soru cümlesi oluşturmanın kurallarını tek tek inceleyip daha sonra her bir cümle türüyle ilgili örnek cümleler yazacağım. Dersin sonunda sizi present perfect tense alıştırmaları bekliyor. O alıştırmaları bu derste öğrendiğiniz bilgileri kullanarak yapın.
Present Perfect Tense ile Olumlu Cümle Kuralı

İngilizce present perfect tense ile olumlu cümle kurma kuralları aşağıdaki şekilde.

I/You/We/They+ have + V3 veya V+ed
    He/She/It + has + V3 veya V+ed

V3 = düzensiz fiilin üçüncü hali demek. V+ed ise düzenli fiile gelen -ed eki demek mesela go fiilinin üçüncü hali gona olur ama clean düzenli bir fiil olduğu için geçmişte kullanırken cleaned olur.

Örneğin:

Evi daha yeni temizledim
    I have just cleaned the house.

ya da

They have lived here for a long time.
    Onlar uzun süredir burada yaşıyor.

Dikkat ettiyseniz present perfect tense Türkçeye çevrilirken bazen geçmiş zaman gibi bazen şimdiki zaman gibi çevriliyor. Bunun sebebi Türkçede direk present perfect tense’e karşılık gelen bir zaman olmaması. Bu sebeple de biz elimizde o bağlamda ona en yakın Türkçe zaman neyse onu yazıyoruz.
Present Perfect Tense ile Olumsuz Cümle Kuralı

İngilizce present perfect tense ile olumsuz cümle kurma kuralları aşağıdaki şekilde.

I/You/We/They+ have not + V3 veya V+ed
    He/She/It + has not + V3 veya V+ed

Yukarıdaki örneği olumsuz cümleye çevirirsek:

Evi hala temizlemedim
    I have not cleaned the house yet.

ya da

They have not lived here for a long time.
    Onlar burada uzun süredir yaşamıyor.

Present Perfect Tense ile Soru Cümlesi Kuralı

İngilizce present perfect tense ile soru cümlesi kurma kuralları aşağıdaki şekilde.

Have + I/You/We/They+ V3 veya V+ed
    Has + He/She/It + V3 veya V+ed

Yukarıdaki örneği soru cümlesine çevirirsek:

Evi temizledin mi? (şu ana kadar, hala ya da yeni)
    Have you cleaned the house?

ya da

Have they lived here for a long time?
    Onlar burada uzun süredir mi yaşıyor/yaşadı/yaşamaktalar?

Present Perfect Tense Alıştırmalar & Ödevler

Aşağıdaki present perfect alıştırmalarını yaparak öğrendiklerinizi uygulayın ve pekiştirin. Size verilen Türkçe cümleleri İngilizce olarak yazın.

Ödevlerimi yeni bitirdim.
    Komşumuz 10 yıldır İstanbulda yaşamakta.
    Bu kitabı okudun mu?
    Hala hastaneye varmadılar.

Ödevlerin Cevapları

I have just completed my homework.
    Our neighbor has lived in Istanbul for 10 years.
    Have you read this book?
    They have not arrived at the hospital yet.

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)