Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.88 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hasbiyallah veya Hasbünallah veya Surullah Nedir? (Kar©glanin 10 Ekim 2016 Vaazi)
RasitTunca-2 

Hasbiyallah veya Hasbünallah veya Surullah Nedir?

(Kar©glanin 10 Ekim 2016 Vaazi)

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ , بِسْمِ ﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم

الَّذِينَ اسْتَجَابُواْ لِلّهِ وَالرَّسُولِ مِن بَعْدِ مَآ أَصَابَهُمُ الْقَرْحُ لِلَّذِينَ أَحْسَنُواْ مِنْهُمْ وَاتَّقَواْ أَجْرٌ عَظِيمٌ الَّذِينَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُواْ لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِيمَاناً وَقَالُواْ حَسْبُنَا اللّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ فَانقَلَبُواْ بِنِعْمَةٍ مِّنَ اللّهِ وَفَضْلٍ لَّمْ يَمْسَسْهُمْ سُوءٌ وَاتَّبَعُواْ رِضْوَانَ اللّهِ وَاللّهُ ذُو فَضْلٍ عَظِيمٍ

Ellezinestecâbû lillâhi ver resûli min ba’di mâ asâbehumul karh(karhu), lillezîne ahsenû minhum vettekav ecrun azîm. Ellezîne kâle lehumun nâsu innen nâse kad cemeû lekum fahşevhum fe zâdehum îmânâ(îmânen), ve kâlû hasbunâllâhu ve ni’mel vekîl. Fenkalebû bi ni’metin minallâhi ve fadlin lem yemseshum sûun, vettebeû rıdvânallâh(rıdvânallâhi), vallâhu zû fadlin azîm.

Meali :

Euzubillahimineşşeytanirracim
Bismillahirrahmenirrahim

Onlar yaralandıktan sonra da Allah’ın ve Peygamberinin davetine uyan kimselerdir. Onlardan güzel davranıp iyilik edenlere ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlara büyük bir mükâfat vardır. Onlar öyle kimselerdir ki, halk kendilerine, “İnsanlar size karşı ordu toplamışlar, onlardan korkun” dediklerinde, bu söz onların imanını artırdı ve “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir!” dediler. Bundan dolayı Allah’tan bir nimet ve lütufla galibiyet ile geri döndüler ve Allah’ın rızasına uydular. Allah, büyük lütuf sahibidir.

Sadakallahul Aziym ALİ İMRAN Suresi 172. - 173. ve 174. Ayetler

قُلْ حَسْبِيَ اللَّهُ

kul hasbiyallâhu.

Meali :

Bismillahirrahmenirrahim

De ki: “Allah bana yeter!

Sadakallahul Aziym ZUMER Suresi 38. ayetten pasaj

فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُلْ حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

Fe in tevellev fe kul hasbiyallâh(hasbiyallâhu), lâ ilâhe illâ hûve, aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîm.

Meali :

Bismillahirrahmenirrahim

Bundan sonra eğer onlar dönerlerse, o zaman onlara şöyle de: “Bana, Allah yeter (kâfidir), O’ndan başka ilâh yoktur. Ben, Allah’a tevekkül ettim (güvendim). Ve O, azîm arşın Rabbidir.”

Sadakallahul Aziym TEVBE-129. ayet

فَسَيَكْفِيكَهُمُ اللّهُ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

Feseyekfikehumullahu, ve huves semiul alim.

Meali :

Bismillahirrahmenirrahim

Allah, onlara karşı seni koruyacaktır. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Sadakallahul Aziym BAKARA Suresi 137. ayetten pasaj

---oOo---

Peygamber Efendimiz Sallallâhü Aleyhi ve Sellem Buyurdular

İbrahim aleyhisselam ateşe atılırken, “Hasbiyallahü ve ni’mel vekil” (Bana Allah’ım yetişir, O ne iyi yardımcıdır) dedi.

( Hadis-i Şerif ,Hatib )

Allahü teâlâ, Davud aleyhisselama şöyle vahyetti:

Bir kul, kullara değil de bana ihlasla tevekkül ederse, herkes ona tuzak kursa, ona mutlaka bir çıkış kapısı açarım. Bir kul da bana değil mahluka güvenirse, bütün yükseliş sebeplerini keser ve çöküş yollarını kolaylaştırırım.

( Hadis-i Şerif , İbni Asakir )

"Allâhumme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ ibrâhîme ve alâ âli ibrâhîme inneke hamîdun mecîd"
"Allâhumme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârakte alâ ibrahîme ve alâ âli ibrâhîme inneke hamîdun mecîd"

Yolculugumuza başliyoruz :

Hasbünallahdaki sesiz harfler o kelimenin arapca harfleridir öyle olunca "hsbn" ve "ketebe beteke" kurali vardir evir cevir başka bir mana, halbuki kök ayni, amma cevirdikce evirdikce başka manalar ortaya cikar arapcada dedik, ve böyle olunca "hsbn" hesab hasib en iyi hesap yapan demek olur, ve bunu cevirirsek bu sefer "hsbn" mesela "shbn" yani sahaben yani ashabin seni en iyi koruyacakdir manasi ortaya cikar, yani muhammedi en iyi koruyan ashabi degilmiydiki, yani ellerini onun önüne siper edipde iki elini yitiren "Allahin iki eli yedullah" yada "ubeydullah" lakabi alan onun eshabi degilmiydiki, yine diger eshabida ayni şekilde onu en iyi koruyanlar oldu, ve öyle olunca güneşimiz cevher olunca, onu ilk etrafin daki, ayni göz ceperi gibi saniyede 33 tur atan merkür gibi, veya saniyede dünyanin etrafini 24 defa dönebilen şeytan aleyhillane yani jupiteri temisleden THOR ve THURSDAY yani jupi demek yani jupiter burclu yani oglak burclari gibi veya merkür demek mitwoch haftanin ortasi demek ve diyorlarki merkür demirden demirden olsaydi merkür thursaday olmazmiydi, Halbuki THURSADAY kizgin boga oglak burcu ve haftanin perşembe gününü temsil eden jupiterin günü degilmi, yani KECi BURCU VE O iLLUMINATI SEMBOLU OLAN KECi KAFASI VEYA şeytanin temsili olan kafa, öyle olunca jupiterde yine güneşimizi korumakla görevli olan onun müslüman olmuş olan şeytani olmazmi, bunun manasida hani demişdiya muhammed

-Herkesin bir şeytanı vardır.
Ashabı o zaman sordular
-Senindemi Ya Rasulallah?
- Evet benimde, fakat benimki müslüman oldu (veya Benim şeytanım, bana teslim oldu.) buyurdular.

( Hadis-i Şerif , Tirmizi, A. Müsned)

öyle olunca güneşe yaklaşincami sifir noktasi, yoksa uzaklaşincami diye bir soru ortaya cikar, cünkü jüpiter uzakdaki gezegen, halbuki merkez güneş ve varligin dogdugu yerse, ve yokdan var olan yerse, o zaman güneşimiz ilk var olan, ve sifrin bire döndügü yer, yoklukdan karanlikdan aydinliga geciş noktasi, ve öyle olunca bütün kainatin ve varligin var olma sebebi olan nokta, yani Muhammed ve onu korumakla sorumlu ise, yine en yakinlari, en yakindaki merkür, en yakin. sonra venüs. sonra dünya. ve ay sonra mars,... devam ediyor, öyle olunca Allah göz yaratmiş, gözün hemen yanina göz kapagi koymuş, onu korusun diye, yani göze iki veyada 3 arkadaş ashab vermiş, yani sahabe vermiş, kapak, kirpik ve kaş, yine insana ciger ve yürek vermiş, onu korusun diye hemen ona arkadaş, 12 kaburga vermiş deyince, dank etmesi lazim kafanizda, haa 12 li kim var, yakup ve yusuf, öyle olunca gögüs bölgesindeki 12 kaburga, yakup ve yusuf makamini temsil ediyor demeniz lazimdi, dedinizmi ben demeden önce, hayir. peki öyleyse deyin o zaman, yani işde bütün peygamberler bu kainati korumakla yani yürüyen kainat, insan denen halifeyi ashablariyla bereber korumakla görevli birer melek ordusu demek olur. ve öyle olunca, insanin korunmasi ise kainatin korunmasi demek olur, ve öyle olunca, yine gögüs kafesinin üstünde iki tana et yastik, meme, yani airbag yastigi yaratmiş, peki onlar kim? yine dişler 32 tane, ve onlari korusun diye iki tane dudak, airbag yastigi vermiş, kim onlar, dedik daha önceleri, adem ve evlatlari dedik, ve onlari söz incitir kirar, iki dudagindan cikacak olana dikkat et diyor rab, yani adem oglunu söz yikar, her derde belaya katlanirda, bir söz yigidi yikar, öyle olunca insan duygulu varlik, onun duygusunu bozmamak lazim. ve öyle olunca jüpiter uzakda olmasina ragmen, nasil oluyorda sifira yakin oluyor peki deyince, jupiter ise 12. ay ve ocak burcu ve 12. ayin yani aralagin sonu demek, senenin sonu demek, son yani hudut oglakda bitip oglakda başliyor, öyle olunca en uzak, yani kiş burcu olmaasina ragmen, en yakin yani sona en yakin oldugu için, sifra yakin yani ayni saat 00:00 gibi son yani yahutta 24:00 gibi yani son 24 müş, peki kimde? ay burclu kimsede son tabanca, hatta 24 olmaz, 23:59 dan sonra 00:00 olur degilmi, öyle olunca ay burclu kimselerin son haddi 23,59 lu tabanca, yine siz artik jupiyi ve digerlerini düşünün ondan sonra, ocakda başliyan oglak ise 1 li, isa ocak 1 isanin dogumu, öyle olunca isa yi hadım etmeye kalkan yine bu gavurlar ve onun penisilin olmasina sebeb olmuşlar, tabancasi 24 lü, ve varken, yok olmasina sebeb olmuşlar yani, işde o yüzden isanin dogumu hiristyanlarca 24 aralik diye kutlanir, ve fakat hadim etmişler, önünü kesmişler carmihdayken, ola ola, kala kala bir kalmiş, ve ocak 1 demek isa demek, miladi yilbaşi, ve penisilin bakterisi, birli varlik demek, en kücük pipili varlik demek, penis silin silin (ince kücük) penis öyle olunca, hani dedikya, şeytan aleyhillanenin itiraz edipde secde etmemesi, onun demir olmasini sagladi. demir o yüzden kolayca egilip bükülmez, amma daha cook sonralari davud ve süleyman tarafindan, onada egilmesi ögretilmiş, ve ondan sonra demir dünyamizda işlenip kullanilmaya başlamiş dedik, işde herkesin hayat serencami, onun maddesinin ne olcagini da ispat etmiş oluyor ,ve deniyorki hadisde

En büyük makam, Allahü teâlânın sevgisine kavuşmaktır. Hasbiyallah, Allah bana yetişir, kâfi gelir demektir. İbrahim aleyhisselam, ateşe atılırken, Hasbiyallah ve ni’mel vekil dedi ve kurtuldu. Allahü teâlâ, Davud aleyhisselama şöyle vahyetti:
(Bir kul, kullara değil de bana ihlasla tevekkül ederse, herkes ona tuzak kursa, ona mutlaka bir çıkış kapısı açarım. Bir kul da bana değil mahluka güvenirse, bütün yükseliş sebeplerini keser ve çöküş yollarını kolaylaştırırım.)

[İbni Asakir]

ve yine Hz Osman'ın şehit edilirken şehadet kanının damladığı süre Bakara süresi'nin 137. ayet-i kerimesidir.“Bana dünyadan üç şey sevdirildi: Açları doyurmak, çıplakları giydirmek ve Kur’an okumak.” diyen Hz. Osman (ra), tam bir Kur’an-ı Kerim âşığıydı.

Halifeliği döneminde isyancıları zor kullanarak bertaraf etmeyi teklif edenlere, “Benim için kan döküldükten sonra ölmektense kan dökülmeden önce mazlum olarak ölmeyi tercih ederim.” diyordu. Oruçlu olduğu bir gün, evinde Kur’an okurken mazlûmen şehîd edildi. Aziz şehidin mübarek kanı, okumakta olduğu Mushaf’taki “... Onlara karşı Allah sana kâfidir. O, her şeyi işiten ve bilendir.” (Bakara, 137) ayet-i kerimesi üzerine damlamıştı.

فَإِنْ آمَنُواْ بِمِثْلِ مَا آمَنتُم بِهِ فَقَدِ اهْتَدَواْ وَّإِن تَوَلَّوْاْ فَإِنَّمَا هُمْ فِي شِقَاقٍ فَسَيَكْفِيكَهُمُ اللّهُ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

Fe in âmenû bi misli mâ âmentum bihî fe kadihtedev ve in tevellev fe innemâ hum fî şikâk fe se yekfîke humullâh (humullâhu), ve huves semîul alîm.

Bundan sonra eğer onlar da, sizin O'na (Allah'a) îmân ettiğiniz gibi îmân etselerdi o takdirde hidayete ermiş olurlardı. Ve eğer dönerlerse (yüz çevirirlerse), böylece o taktirde onlar, sadece bir ayrılık içinde olurlar (Allah'ın yolundan ayrılmış olurlar). Allah, (onlara karşı) sana kâfi gelecektir. O, en iyi işiten ve en iyi bilendir.

Sadakallahul Aziym Bakara Suresi 137. Ayet

Bu ayetlerdeki Allah koruyucu olarak yeter manasindaki bu hasbunallah ayetleri neden onlarda hukuk etmemiş o zaman, osman şehid olurken, isa carmiha gerilip pipisi kesilirken, yine hz hüseyin ve kerbelaya geldik bugünler muharrem ayi ve aşura kerbela haftasi, o zaman onlar şehid olurken Allah neredeydi tatilemi cikmişdi diyesi geliyor insanin degilmi? yine bu günlerde yurdumuzda onlarca askerimiz polisimiz yine şehid veriliyor, nedir bunlarin hali, Allah nerde deyince, işde isa nin penisilin olabilmesi için 24 lü tabanca ile dogup 24 lü olmasi yetmiyor, yani 12 ay ve oglak burcunun bir ucu 24 lü tabanca aralik da, diger ucuda yeni sene ve ocak ayi ise, 1li tabanca var onun bir ucundada. penisilin olabilmesi için, onun tabancasinin elinden alinmasi lazimmiş degilmi, öyle olunca o penisilin olacakmiş degilmi, yani ocak 1 olabilcekmiş degilmi, yine el evvel Allah, yani sayilar sifirdan sonra bir ile başlar, sonra en büyük sayilarda mesela milyon demek, milyon tane bir demek olunca, el Ahirde Allah, en kücük 1 oldugu gibi ,en büyükde yine bir, yani isa hem en kücük iken, hemde en büyük, 23:59 da o yine yani, zaten bu konuda

(Kader, tedbirle, sakınmakla değişmez.)

[Taberani]

Bunu iyi bilen hazret-i Hasan ve hazret-i Hüseyin, Levh-i mahfuzda kaderlerini gördükleri için mübarek dedelerinden yardım istemediler. Peygamber efendimiz sevgili torunlarına, hazret-i Ali de oğullarına, yardım istense gerekli yardımı yapmazlar mıydı? Elbette yardım eder, çocuklarını tehlikeden korurlardı. Kaderlerini bildikleri için yardım istemediler.

Müslüman, dinin emrine uyarak tedbir alır, ama tedbirine güvenmez, takdir ne ise o olacağına inanır. Tedbire güvenmek tevekkülü bozar. Tevekkül, kalbin, her işte, Allahü teâlâya itimat etmesi, güvenmesi demektir.

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Tesiri sebeplerden bilip, Allahü teâlânın kuvvetiyle tesir ettiklerini bilmeyenler sapıktır. Sebeplere tesir kuvvetini Allahü teâlânın verdiğine inanan ise, hak yola kavuşmuş olur. Her iki tehlikeden kurtulmuş olur. (Mektubat, 1/110)

Tedbirini aldıktan sonra, Allahü teâlânın takdirine bağlanan, tevekkül sahibidir.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ خُذُواْ حِذْرَكُمْ فَانفِرُواْ ثُبَاتٍ أَوِ انفِرُواْ جَمِيعًا

Yâ eyyuhâllezîne âmenû huzû hızrakum fenfirû subâtin evinfirû cemîâ.

Meali :

Bismillahirrahmenirrahim

Ey iman edenler! (Düşmana karşı) tedbirinizi alıp, küçük birlikler hâlinde, yahut topluca savaşa gidin.

Sadakallahul Aziym NİSA Suresi 71. ayet

Şu beş şey imandandır: Allah’a teslimiyet, kaderine rıza, işini Allah’a havale etmek, ona güvenmek, musibete sabır.

( Hadis-i Şerif , Bezzar)

Kaza ve kaderimizi, başımıza gelecekleri bilmediğimiz için, tedbir almak gerekir. Tedbir almak, sebeplere yapışmak dinimizin emridir.

(Dürer, Redd-ül-muhtar, Dürer, Kuduri, Mebsut)

Tedbir almak tevekküle aykırı değildir. Sebeplere yapıştıktan sonra tevekkül edilir. Devesini dışarı bırakıp tevekkül ettiğini söyleyen birisine,

mescide gelip devesini baglamadan boşa birakipda mescide giren bir müslümana sordu
-Ne ile Geldin?
- Devem ile.
-Deveni ne yaptin? diye sordu o da cevaben
-Allah tevekkü ettim veyada Allah ve peygamberine emanet ettim. dedi onun üzerine peygember aleyhisselam

-Deveni bağla, ondan sonra Allah’a tevekkül et. buyurdu.

(Tirmizi)

Bir başka hadis-i şerifte de, (Akıllı olan kimse tedbir alır) buyuruldu. Tedbir almamak kibirdendir. Tedbiri almalı, ama istenmeyen bir durum meydana çıkarsa, Allah’a tevekkül etmeli.

(Tedbir almakta acizlik gösterme! Tedbire rağmen bir işe gücün yetmezse, “Hasbiyallahü ve ni’mel-vekil” de!)

[Buhari]

Ebu Eyyub-el-Ensari, Hasan ile Hüseyin’in Resulullahın huzurunda oynadıkları sırada huzurlarına girince, (Ya Resulallah, bunları çok mu seviyorsun?) diye sordu. Peygamber efendimiz de, (Nasıl sevmem! Bunlar benim dünyada öpüp, kokladığım iki reyhanımdır) buyurdu.

Reyhan kokusu ile meşhur feslegen bitkisidir öyle olunca onlar (Hz Hasan ile Hz Hüseyin) iki reyhan ise iki koku iseler, onlar nereyi temsil ediyor vücutta, neden ikiside şehid oldular, deyince onlar şehid olurken allah neredeydi diyesi geliyor insanin, ve öyle olunca reyhan koku ise, koku burundan koklanir, ve koku alma duyusu burundadir, ve cennetin şehidlerin girecegi kapisina Muhammed Reyyan veya Reyhan kapisi diyor.

“Her amel sahibi için ayrılan bir kapı vardır ki, onu işleyen kimse, Cennetine o kapıdan çağrılır.”

(Müsned, II/449)

Cennetin sekiz kapısı vardır: Salat, Cihad, Reyyan(Reyhan), Sadaka (Zekât), Hac, Af, Eymen (Sağ, mübarek) ve Zikir-İlim kapısı.

yani işde cenneti Adn denen cennetin kainattaki baş kismi oldugunu cokca kere yazdik söyledik, ve öyle olunca ordaki burun ise reyyan veya kokularin girdigi kapiyi temsil ediyor ve kokular birde hava o kapidan kainata veya cennete ve vücuda dahil olur, ve onun iki kapisi vardir yani burun iki deliklidir, yani hasan ve hüseyini temsil eder, onlarin koku olmasi için işde gül koklanmak için kesilir, rengini de kandan almişdir, cünkü biz bir zamanlar mor gül satin aldik, dikdik fakat gül mor acmiyor, hafif pembe aciyor, megerse ögrendikki mor gül, dibine mavi gübre dökünce, onun rengi boyasini su ile yutan pembe gül, mavi ile birleşince meger öyle mor oluyormuş, yani dogal mor renkte gül yokmuş ögrenmiş olduk, işde hakiki kirmizi gülde rengini, altina damlamiş şehit kanindan alir, yani yere dökülmüş kanlari toplayan güle, kirmizi gül deniyor, yani öyle olunca, kirmzi gül, işde muhammedin ermiş meyva vermiş hali, yani muhmmed gül kokardi diyorlar, be azizim, insan yediginden kokar, sogan ye sogan kokar, gül yersen kokulu gül, veye gül yagi icersen terin gül kokar, bizim kar yagdirmak için sütün icine mis katindaki ögrettigimiz hikmetin sadece bir kismida bu sebebdendir yani, sen önce yemesini icmesini ögren ey insan demekdir bu, ve insan ya yediginden ya icdiginden, yada kokusunu icine aldigindandir. kötü koku icine alanda kötü kokar tabikine. öyle olunca, reyyan veya reyhan kapisi burundur ve onlarin ikiside şehiddir, ve şehid olmak kokcak kadar ermek demekdir, her cicek koku vermez, koku veren varsa onlar şehidlerdir, onlar işde parfümeri ve mis sanayisindeki kokuyu oluştururlar, yani senin madenin ne azizim, sen ona bak.

ve işde Zikri Raşidi evradimizi ve Raşidi tarikatimizin intisab duasini yayinladik, ve yani tarikata girmek için ne yapmak lazim yazdik, ve yani intisab duasi kirk gün okununca, yani 40 gün ardi ardina olmasi şart degil, 30 gün okudun, iki gün okuyamadin, tamam iki gün sonra devam et taaa 40 oluncaya kadar, kirk olunca senin gücün bu tarikata girmeye yeter demek olur, ve girince birinci siniflar için Raşidi zikirlerinin sadece o "hizbül kebir" i tek bir defa baştan aşagi günlük okunur, yani o onlu tekrar edilenleri, birinci siniflar sadece bir defa okur, yani düz baştan sona bir defa günlük okuyabilenler, ve bu onda ahlak olunca, en az 40 gün sonra ikinci sinif için başvurabilirler, ve ikinci sinif o 10 defa tekrar edilcek denilen yerleri 2 defa tekrar edecek olan siniflar, yani işde bunun sebebine gelince, suya atilan bir taş öyle bir dalga oluştururki halka halka, ilk halka, ikinic halka, işde sur ve kale, bu duamizdir, ve bir defa okuyan etrafina bir tane kale ve sur ördü demek olur, ikinci siniflar iki kaleli, iki surlu. 3, 3lü ve en son 10 surlu bir sistem oluştururuz, bunun manasida, ilerde sizler farzlarin yaninda yapilan on haslet kazanirsiniz, ve onlar müstehab sünnet ve mübah gibi güzelliklerdir, ve şeytan size savaş acinca, en diş kaleye gelir, ve sizin bir kaleniz varsa namaz ve farzlarin dişindaki sünneti calinca, iceri ve farza girer, yani tek kaleli sünnetli sofi, yani sünnetleri eda eden sofidir. yine iki kaleli ikinci sinif sofiler, farzlari yapar sünnetlerin cogunuda bilir ve yapar, ve sonra mekruhlardanda kacinirlar, öyle olunca farz cevher, ve ic merkez, güneş gibi, sünnet onu koruyan göz kapagi gibi, sonra kirpik yani, mekruhlari terk gibi,sonra kaş yani müstehablar gibi,......
yani surullah demek işde kainati ve dini koruyan edeb ve ahlaklar demekdir, yani "namaz dinin diregidir" ve namazi ne korur? işde sünnetler vacipler,........

Rabbim, Sofilerimi ve Askerlerimi kalelerini surlarini koruyanlardan eylesin.

--oOo---

أَللَّهُمَّ أَرِنَا الْحَقَّ حَقاً وَ ارْزُقْنَا اتِّبَاعَهْ وَ أَرِنَا الْبَاطِلَ بَاطِلاً وَ ارْزُقْنَا اجْتِنَابَهْ

وَآخِرُ دَعْوَاهُمْ أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

Ve âhıru da'vâhum enil hamdulillâhi rabbil âlemîne,
Amiyn.
Elfatiha maassalavat.

سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ

Sübhâneke Allahümme ve bihamdik, eşhedü en lâ ilâhe illâ ent, estağfirullahe ve

etûbu ileyk.

--OoO--

Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca

Schrems, 10 Ekim 2016 Pazartesi

Original Kar © glan

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply