Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 2.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İngilizce Past Perfect Continuous Tense Nedir, Nasıl Kullanılır & Konu Anlatımı
Oku-1 
İngilizce Past Perfect Continuous Tense Nedir, Nasıl Kullanılır & Konu Anlatımı

İngilizce Past Perfect Continuous Tense dersinde ilk önce past perfect continuous nedir ve nasıl kullanılır sorularını cevaplayıp daha sonra sizinle pratik İngilizce Past Perfect Continuous Tense konu anlatımı ve alıştırmalarını paylaşacağım.

Bu dersin alıştırma ve ödevlerinin cevaplarını sayfanın sonunda bulabilirsiniz. Bu derste amacımız sizi gereksiz detaylara boğmadan konuyu öğrenmenizi sağlamak. Bu sebeple basit örnekler ve pratik bir anlatımla ilerleyeceğiz.
Past Perfect Continuous Tense Tense Nedir & Nasıl Kullanılır?

İngilizcede past perfect tense nedir anlamak için Türkçe ve İngilizcenin her zaman aynı olmadığını hatırlamak gerekiyor. Mesela bu zaman direk Türkçede karşılığı olan bir zaman değil. Peki ne işe yarar? En basit haliyle past perfect continuous tense geçmişte gerçekleşen bir olaydan daha önce olan bir başka olayı anlatmak için kullanılır. Mesela dün saat beşte evden çıktım. Evden çıkmadan önce de odayı temizliyordum. Bu durumda evden çıkmam da odayı temizlemem de geçmişte oluyor. Ama karşılaştıracak olursam odayı temizlemem daha erken oluyor diğerine kıyasla. O sebeple “Saat beşte evden çıkmadan önce odayı temizliyordum” cümlesini İngilizceye çevirirken odayı temizleme kısmını past perfect continuous ile söyleyebiliriz.

Eğer İngilizce Past Perfect Tense dersini okuduysanız bu açıklama neredeyse aynı açıklama çünkü bu iki zaman birbirine çok benziyor.

Dikkat!

Ama dikkat edilmesi gereken bir şey var. Bir cümlede ya da bağlamda past perfect continuous kullanmak için onun yanında karşılaştırma yapabileceğimiz kendisinden sonra olan bir olay olması lazım. Yani direk sadece past perfect continuous içeren bir cümle söyleyip çıkmayız. Daha da önemlisi past perfect continuous günlük hayatta çok sık kullanılan bir zaman değil. Çoğu zaman past perfect continuous kullanmak yerine past continuous kullanabilirsiniz.

Şimdi past perfect continuous tense nedir sorumuza cevap verdiğimize göre, past perfect continuous nasıl kullanılır sorusuna geçebiliriz. Bunun için bu yapı ile ilgili İngilizce gramer kurallarını öğrenmemiz gerekiyor.

Aşağıda, Past Perfect Continuous Tense Tense Konu Anlatımı bölümünde, İngilizce past perfect continuous tense kullanmak için bilmeniz gereken kurallar ve örnekleri paylaşıyorum.
Past Perfect Continuous – Video Ders

Past Perfect Continuous Tense Konu Anlatımı

Past perfect continuous tense ile olumlu cümle, olumsuz cümle ve soru cümlesi oluşturmanın kurallarını tek tek inceleyip daha sonra her bir cümle türüyle ilgili örnek cümleler yazacağım. Dersin sonunda sizi past perfect tense alıştırmaları bekliyor. O alıştırmaları bu derste öğrendiğiniz bilgileri kullanarak yapın.
Past Perfect Continuous ile Olumlu Cümle Kuralı

İngilizce past perfect continuous tense ile olumlu cümle kurma kuralları aşağıdaki şekilde.

Özne + had + been + V+ing

V+ing demek fiile -ing eki eklenecek demek. Mesela clean fiili ing gelince cleaning olur.

Örneğin:

Onlar gelmeden önce ben evi temizliyordum
    I had been cleaning the house before they came.

I had been cleaning the house before they came.

Burada ilk kısım past perfect continuous ile ikinci kısım ise past simple ile yazıldı.
Past Perfect Continuous ile Olumsuz Cümle Kuralı

İngilizce past perfect continuous tense ile olumsuz cümle kurma kuralları aşağıdaki şekilde.

Özne + had + not + been + V+ing

Yukarıdaki örnekleri olumsuz cümleye çevirirsek:

Onlar gelmeden önce ben evi temizlemiyordum
    I had not been cleaning the house before they came.

Past Perfect Continuous ile Soru Cümlesi Kuralı

İngilizce past perfect continuous tense ile soru cümlesi kurma kuralları aşağıdaki şekilde.

Had + Özne + been + V+ing

Yukarıdaki örneği olumsuz cümleye çevirirsek:

Onlar gelmeden önce ben evi temizliyor muydun?
    Had you been cleaning the house before they came.

Past Perfect Continuous Alıştırmalar & Ödevler

Aşağıdaki past perfect continuous alıştırmalarını yaparak öğrendiklerinizi uygulayın ve pekiştirin. Size verilen Türkçe cümleleri İngilizce olarak yazın.

Okula gitmeden önce ödevimi yapıyordum
    Evden çıkmadan önce odamı temizliyordum
    Annem gelmeden önce çocuklar bahçede oynuyordu
    Birkaç saattir yağmur yağdığı için sokaklar ıslaktı.

Ödevlerin Cevapları

I had been doing my homework before I went to school.
    I had been cleaning my room before I left home.
    The children had been playing in the garden before my mother came.
    Since it had been raining for hours, the streets were wet.

Etiketler: ingilizce past perfect continuous tense, ingilizcede past perfect continuous zaman, past perfect continuous nedir, past perfect continuous nasıl kullanılır, past perfect continuous konu anlatımı

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)