RasitTuncaORG

Tam Versiyon: Lokman Hekim Kimdir? Ne Yapmıştır? Kimlere Lokman Hekim Ünvanı Verilir?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Lokman Hekim Kimdir? Ne Yapmıştır? Kimlere Lokman Hekim Ünvanı Verilir?

‚Lokman Hekim‘ Kuranda Lokman Suresinde Geçen ve, Allahu Teala, Nasıl Süleyman Peygambere hayvanlarin dilini mucize olarak ögrettiyse, işte Lokman Peygamberine de, Bitkilerin dilini ögretmis, ve Lokman aleyhisselam, her bitki ile konusup, bizzat bitkinin keindisinden, o‘nun faydaları ve zarararları nelerdir, kendisi bizzat öğrenip tatbik etmiş, ve birde bunu gelecek nesillere aktarmak için de herbirini resmetmiş, ve anlatmış olan, ulul azim bir Peygamberdir, inbni Sina’nin kitabında yer alan bilgiler O‘nun kitabından alıntıdır sadece, ibni Sina kendisinin hastalıktan kurtaramyıp ölen birisidir O’nda lokmanlık olsa derdine derman bulurdu, O‘nun bilgileri lokman kitabından çalintıdır sadece. Ve dünyada bu gürevi üstlenmiş Allah dostları vardır onlar o peygamber Hz Lomanın misarsını devralmışlardır. Ve onlarda yani lokman gibi bitkilerin dilini bilirler yer yer keramet gösterip insanlara bu konuda faydalı olurlar. Bu kimselere Toplum arasında „Lokman Hekim„ Lakabı verilmiştir işte.


internet armamda Hürriyet gazetesinde bu kionuda şöyle bir makaleye rastladım ve bu konunun altına onu da ekliyorum.

Lokman Hekim kimdir? Lokman Hekim hakkında merak edilenler


Efsanevi bir kişilik olan Lokman’ın kimliği ile ilgili tefsir kitaplarında çok farklı anlatımlar tefsir yazarlarının değişik kaynaklardan duyumsadıkları görüşlerini yansıtır ve birbirlerinden farklı kimlik ve soy bilgileri bu kaynaklarda yer alır. İslami düşünür Muhammed Esed’e göre Lokman tıpkı Hızır gibi kurgusal bir kişiliktir. İşte, Lokman Hekim hakkında merak edilenler.

Lokman veya Lokman Hekim, Kur’an’da ve halk efsanelerinde bahsi geçen, hikmet sahibi olduğuna inanılan kişi. Lokman Hekim’in İslam’a göre peygamber olduğuna dair iddialar bulunmakla beraber İslam alimlerinin genel görüşü peygamber olmadığı yönündedir. Kur’an’da Lokman Hekim’den Lokman Suresi’nde bahsedilir.

Lokman’ın ölümsüzlük iksirini bulduğu ancak formülünü kaybettiğine dair efsaneler mevcuttur. Formülü nasıl kaybettiği ise değişik kaynaklarda değişik şekillerde anlatılır. Bir efsaneye göre içinde ölümsüzlük iksiri bulunan şişeyi köprüden geçerken düşürüp kaybetmiş, bir başka efsaneye göre ise eline yazdığı ölümsüzlük formülü yağmurda silinmiştir. Bir rivayete göre de iksir, Allah’ın emriyle Cebrail tarafından yok edilmiştir.

Bir rivayete göre Davud Lokman’a bir koyun kesmesini ve kendisine en iyi yerinden iki parça et getirmesini söyler. Lokman koyunun yüreğini ve dilini getirir. Başka bir gün Davud kendisine koyunun en kötü yerinden iki parça et getirmesini söyler. Lokman yine yüreğini ve dilini getirir. Davud neden böyle yaptığını sorunca Lokman şöyle cevap verir: “İyilik için kullanıldığında yürekten ve dilden daha iyi bir şey yoktur. Kötülük için kullanıldığında da yürekten ve dilden daha kötü bir şey yoktur.

Karoglan Başağaçlı Raşit Tunca

Schrems,25.05.2021